Producent
Cena
-
od
do
Czym są naczynia żeliwne?
Ten specyficzny rodzaj naczyń kuchennych przeznaczonych do gotowania, duszenia czy smażenia wykonuje się z żeliwa, czyli stopu żelaza i węgla. Tworzywo wykazuje odporność na uszkodzenia, odkształcenia, ale też działanie wysokich temperatur. Aby zapobiec rdzewieniu, powierzchnia naczyń żeliwnych jest oksydowana, proces ten polega na pokryciu żeliwa warstwą oleju roślinnego, a następnie wypaleniu danego garnka czy brytfanny w piecu. Żeliwo stosuje się nie tylko do wyrobu garnków, lecz także kociołków do gotowania potraw na ognisku, czajników oraz innych naczyń.
Jakie rodzaje naczyń żeliwnych można kupić?
Przygotowaliśmy dla Państwa szeroką ofertę naczyń kuchennych z żeliwa odpowiednich do wielu zastosowań kulinarnych. Różnią się kształtem, pojemnością i wykończeniem – niektóre pokrywa się dodatkowo specjalną powłoką. Polecamy następujące modele:
- Brytfanna – nadaje się do użytkowania na wszystkich typach kuchenek, w piekarniku, a także na ognisku. Pozwala na przygotowywanie dań jednogarnkowych, takich jak gulasz, leczo, zapiekanka i wiele innych. Dostępne są brytfanny różnej wielkości, zazwyczaj w komplecie z pasującą pokrywką. Naczynia żeliwne najczęściej jest owalne, choć występuje też w wersji prostokątnej. Niektóre brytfanny zostały dwustronnie pokryte emalią.
- Garnek – świetny do gotowania zup, sosów czy duszenia mięs. Garnki z żeliwa dostępne są w wielu rozmiarach,
- Garnek do gotowania mleka – doskonale akumuluje ciepło, został wyposażony w dzióbek do zlewania mleka i estetyczną drewnianą rączkę,
- Patelnia – idealna do smażenia czy duszenia warzyw i potraw mięsnych,
- Wok – specjalna głęboka patelnia do potraw kuchni azjatyckiej,
- Kociołek myśliwski – typowy model, który od razu kojarzy się z naczyniami żeliwnymi. Idealny do przygotowywania potraw na ognisku ze względu na wbudowane nóżki – wystarczy postawić je na palenisku. Został wyposażony w specjalną dokręcaną pokrywę.
- Fondue – kompletny zestaw do przygotowywania fondue dla 6 osób, składa się z palnika z przykrywką, stojaka, kociołka i widelczyków,
- Czajniczek – służy do eleganckiego zaparzania herbaty dla kilku osób. Występuje w kolorze czarnym, szarym lub zielonym we wzory. Został wyposażony w wygodną rączkę i metalowy koszyk na liście herbaty. Jak wiele spośród żeliwnych naczyń jest w środku emaliowany, dzięki czemu herbata zachowuje swój charakterystyczny aromat,
- Komplet czarek – doskonałe do picia herbaty, długo utrzymują ciepło napoju.
Konserwacja naczynia żeliwnego – jak się z nimi obchodzić?
Odpowiednie traktowanie naczyń wykonanych z tego materiału pozwoli utrzymać je w doskonałym stanie. Poniżej znajdują się podstawowe zasady czyszczenia i konserwacji.
- Aby naczynia zachowały swoje właściwości, należy wiedzieć, jak je prawidłowo czyścić. Przede wszystkim nie nadają się one do mycia w zmywarce oraz z użyciem detergentów. Zamiast tego należy wybrać metodę szorowania drucianą szczotką, dzięki której da się pozbyć resztek jedzenia.
- Żeliwne naczynia wymagają regularnego natłuszczania olejem roślinnym, by nie zardzewiały.
- Aby poprawić ich właściwości nieprzywierające, można wysypać na dno sól kuchenną, powoli rozgrzać i prażyć przez chwilę w wysokiej temperaturze.
- Trzeba także pamiętać, by nie przechowywać w naczyniach żeliwnych produktów o kwaśnym odczynie, takich jak sosy z dodatkiem cytrusów czy duszone pomidory. Mogą one wchodzić w reakcję z żelazem, nadając przygotowywanemu jedzeniu metaliczny posmak.
- Z czasem naczynie będzie się pokrywać warstwą zaschniętego tłuszczu. Nie należy się jej jednak pozbywać, ponieważ pełni ona funkcję ochronną i konserwuje garnek.
Najważniejsze zalety naczyń z żeliwa
Naczynia tego typu wyróżniają się niezwykłą trwałością – mogą służyć z powodzeniem przez dziesiątki, a nawet setki lat. Odpowiednio konserwowane nie rdzewieją. Niewątpliwą zaletą jest wszechstronność ich zastosowania – nadają się zarówno na nowoczesne kuchenki elektryczne oraz indukcyjne, jak i do zapiekania w piekarniku czy postawienia na ognisku. Wykonane z żeliwa czajniki czy czarki do picia herbaty wyglądają estetycznie, a przy tym świetnie kumulują ciepło napoju. W naczyniach żeliwnych gustują przede wszystkim znawcy kuchni i miłośnicy klasycznych rozwiązań, które sprawdzają się od wielu lat.